Dalaman Havalimanı Transferi

Göbün

GÖBÜN KOYU
Göbün Koyu tarihi ve doğa dokusuyla ziyaret edilmesi gereken koylardan birisi. Bizans döneminden kalan tarihi kalıntılara, Kral mezarlarına rastlayacağınız ada açık hava müzesi niteliğinde.

Koy geceleme için uygun ve korunaklı. Göbün Koyu’ nda bulunan restaurant’ ın iskelesine tonoz sistemi sayesinde demir atmadan yanaşabilirsiniz.

Darboğaz’dan Karanlıkiçi’ne girdiğinizde, güneyinizde saklanır Göbün koyu. Domuz adasının güneyinde, girişi epeyce dar, çevresi çam ve zeytin ağaçlarıyla kaplı uzunca bir koydur.

Göcek koylarının en korunaklısıdır. Her havaya kapalı koy, aynı zamanda bir kış limanıdır.Korunaklı ama küçük ve dar olan bu koya iki yüksek tepenin arasından girilir.

Zaten koyun girişi dikkatli bakılmazsa uzaktan belli olmaz.Girişten itibaren derinlik düşer. Liman içi ortalama derinlik 5-7 metre arasıdır. Koyun batı tarafı tamamen sığlıktır.

Bu sığlığın altında su altı antik kalıntılar bulunur. SİT alanı içerisinde bulunan ve yerleşimin yasak olduğu Göbün’de denizin içindeki kalıntıların bir kısmının geç Bizans dönemine bir kısmının ise Rum evleri olduğu belirtiliyor. Dar limanda Demirde kalınacak tek yer, girişte sancakta kalan tepenin iç kısmıdır.

Burada küçük bir rıhtım bulunur. Göbün Koyu’nda ufak bir restaurant da bulunur, hemen girişinin karşı tarafındadır. Bu lokantanın, önünde ve girişin iskele tarafında uzun iskeleleri vardır. Bu iskelelerin, doğusunda bulunanın arkasında eski bir rıhtım vardır.

Bu rıhtımın sığlığı ve taşları, ahşap iskelenin önlerine kadar uzanır ve baştan kara girmekte fayda vardır. Tesiste, deniz kenarında bir erkek berberi de vardır.

Göcek Yaşamı

Cihan’ın “Barber-Oil Massage” dükkanında dilerseniz saçlarınıza şekil verdirebilir ya da yağlı masaj yaptırabilirsiniz.

Berber dükkanına uğrayıp da memnun kalmayan yok. Hatta dükkanın ünlülerin de görüşlerini yazdıkları bir defter de bulunuyor. Koyda su sporları servisi de verilir. Koy, zeytin ve çam ağaçları ile çevrilidir.

Batı kıyısında, koyun uç noktasında karaya çıkanlar, kaya mezarları ve antik kalıntılarla karşılaşacaklardır. Sahilden tepelere ulaşan küçük patika ile, Türk bayrağının bulunduğu tepeye 20 dakikalık tırmanışın ardından muhteşem manzaraya tanık olabilirsiniz.

Yakınında bulunan Sarsala koyu, Dalaman’a karayolu ile bağlantılıdır.